Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

14 Mayıs 2012 Pazartesi

Mantarlı Et

                             
Malzemeler: 1/2 kg kuşbaşı et, 1/2 kg mantar, 4 adet çarliston biber, 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı un, 1 soğan, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber, 3 su bardağı su, tuz, karabiber, maydanoz
Yapılış: Mantarlarımızı iyice yıkayalım ve saplarını kesip 4 e bölelim. Yağda tuzla sote edelim. Diğer yandan etimizi kızgın yağda suyunu ( kendi suyu) iyice çekene kadar kavuralım ve doğranmış soğan ve yeşilbiberlerimizde ilave ederek 2 dakika daha kavuralım ve son olarakta unumuzu ilave edelim. Daha sonra üzerine, karıştırarak tuz ve suyumuzu koyalım. Ara sıra üzerinde biriken kopuğu alalım. Yaklaşık 1 saat kısık ateşte pişirerek suyunu çektirdikten sonra diğer taraftaki mantarlarımızın üzerine eti ilave edelim ve iyice karıştıralım. Üzerine kekik ve kırmızıbiber serpelim. Tabağımızın etrafını maydanozla süsleyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder