Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

29 Mayıs 2012 Salı

Mayalı Mahlepli Poğaça

Ben alışılagelen tariflerin içine mahlep katarak yapıyorum hem lezzeti hem kokusu daha cezbedici oluyor. Mahlep bana göre muhteşem bir baharat, hangi hamur isine katılırsa katilsin çok yakışıyor. Üsküdar’da otobüs beklerken bir fırın keşfettim, her şeyi mahlepli yapıyor. Ne zaman Üsküdar’a gitsem hemen bir mahlepli simit alıyorum oradan, vapur dada çayla keyfini çıkartıyorum. 
Malzemeler: 1 su bardağı, ılık süt, 1 yemek kasığı toz seker, 1su bardağı, sıvıyağ, 1 su bardağı, ılık su, Bir paket yaş maya, tuz, 1 tatlı kasığı mahlep, alabildiği kadar un ( hamur kulak memesi yumuşaklığına gelene kadar)
Üzerine: 1 yumurta sarısı, çörekotu
Yapılış: Geniş ve derin bir kâseye önce ilik su ve ılık sütümüzü ve mayamızı koyarak maya eriyene kadar iyice karıştıralım. 5-6 dakika kadar mayalanma suresini beklettikten sonra şekeri, mahlebi, tuzu, sıvıyağı ilave edelim ve iyice karıştıralım. Daha sonra unu yavaş yavaş ilave ederek iyice yoğuralım. Hamurumuz 10 dakika mayalanmak için dinlensin. Mayalanan hamurumuzu bir iki kere daha yoğurduktan sonra ve istediğiniz büyüklükte parçalar kopartarak elimizle hafif açalım, ben bayağı küçük parça koparttım: minyatür sigara böreği gibi oldu. İstediğimiz şekli verebiliriz. Hafifçe yağlanmış tepsiye dizelim, üzerlerine yumurta sarısı sürelim ve çörekotu serpelim. 170 derecelik ısıda üzerleri kızarana kadar pişirelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder