Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

8 Ağustos 2012 Çarşamba

Düğün Corbası


Malzemeler: 1/2 kilogram koyun gerdanı, 2 kahve fincanı un, 5 su bardağı su, Tuz, 100 gram margarin, 1 adet ince dogranmis küçük soğan,
Terbiyesi için; 1/2 su bardağı süt, 2 adet yumurta sarısı, 1/2 adet limonun suyu
Yapilis: Gerdani iyice yikayalim ve soganla pisinceye kadar su ekleyerek kaynatalim. Soguduktan sonra etimizi bir kaseye ayiklayalim. Diger yandan margarinimizi eritelim ve unla kavuralim. Kaynamış et suyumuzdan 4-5 bardak ilave ederek , hafif karıştırarak kaynatalim. Ayrı bir kapta yumurta sarısı, limon suyu ve sütu iyice çırpalim. Çorbadaki et suyundan da ilave edilerek yavaş yavaş çorbaya ekleyelim. Ayıklanan etleride koyduktan sonra 5-6 dakika kaynatalim. Çorbamiz pismistir. Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder