Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

23 Temmuz 2012 Pazartesi

Çilekli Chesecake-Pişmeyen Chesecake

En sevdiğim tatlı olan cheesecake in pişmeyen versiyonunu arıyordum, portakal ağacında buldum, ama ben çileklisini yaptım. Süper oldu. Bayılıyorum bu tatlıya. Kahve ile çok yakışıyorlar birbirlerine. 
Malzemeler: 2 paket burçak bisküvi (veya tereyağlı bisküvi), 4 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı,1 su bardağı + 3 yemek kaşığı toz şeker,2 paket krem peynir, oda sıcaklığında (200 gr'lık),yarım su bardağı (biraz daha fazla da olabilir) krema, soğutulmuş 
Üzerine: Çilek Reçeli 
Yapılış: Bisküvilerimizi elimizle ufalayalım. Eritilmiş tereyağı ve 3 yemek kaşığı toz şeker ile karıştıralım. Karışımı orta boy bir kek kalıbının tabanına iyice bastırarak yayalım. Krem peynirimizi geniş bir kaba koyalım. Mikser yardımıyla 3 dakika karıştıralım. Düşük hızda karıştırmaya devam ederek 1 su bardağı toz şekeri ekleyerek iyice karıştıralım. Başka bir kapta kremayı tel ile küçük köpükler oluşana kadar çırpalım ve plastik bir spatula ile krem peynir karışımına yedirin. Karışımı kek kalıbındaki bisküvilerin üzerine yayalım ve 1 saat buzlukta donduralım. Daha sonra, mikserle iyice karıştırdığımız gerekirse hafifçe sulandırdığımız çilek reçelimizi chesecakein üzerine kaşıkla yayalım. Porsiyonların üzerine resimde görüldüğü gibi reçelin çileklerinden koyalım. Buzdolabında biraz dinlendirdikten sonra servis yapabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder