Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

13 Kasım 2013 Çarşamba

Yiyeceklerin Besin Değerlerini Nasıl Koruyabiliriz

Hazırladığınız yiyeceği bir kaç gün sonra yemeyi planlıyorsak buzluğa koyabilirsiniz. Ancak bazı sebzelerin dokusu dondurulduktan sonra değişmektedir. Bu nedenle dondurduğunuz bazı sebze ve meyvelerin dalından yeni kopan sebze ve meyvelerle ayni görüntüde olmasını beklemeyin.

Konserve meyve ve sebzelerin besin değerleri besin değeri azalmaktadır. Su, meyve suyu ya da şurup içinde bekletilen meyvelerde besin değerlerini büyük ölçüde yitirirler. 

Organik sebze ve meyvelerin kabuklarınıda yemeyi ihmal etmeyin. Meyve ve sebzelerin besin değerleri kabuklarında saklıdır. Organik olmayan meyve ve sebzelerin kabuklarını özenle yıkayın. Portakal ve mandalina gibi meyvelerin kabuklarını bol su ile yıkayın. Portakal ve mandalina gibi meyvelerin kabuklarında bulunan toksik maddeler, kabuk soyma esnasında meyvelerin içine isleyebilir. Bu nedenle meyveyi yıkadıktan sonra ellerinizi tekrar yıkayın ev meyveyi soymaya başlayın.

Meyve ve sebzeleri, yemeden bir kaç dakika önce yıkayın ve soyun. Meyve ve sebzeleri sofraya oturmadan 2-3 saat önce yıkar, soyarsanız besin değerinin bir kısmını yitirmiş olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder