Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

8 Eylül 2013 Pazar

Közlenmiş Kırmızı Biber Turşusu

Kırmızı biberlerimizi yıkayalım ve kurulayalım. Daha sonra közleyelim. Biberleri daha sıcakken buzdolabı poşeti içine koyalım. Poşetin ağzını kapatalım ve soğumasını bekleyelim ( bu işlemle biberler kolayca soyulacaktır). Soğuyan biberlerimizin kabuklarını soyalım ve içinden tohumlarını çıkaralım. Biberleri enine üç parçaya bölelim. Diğer yandan 2 diş sarımsağımızı soyalım ve ince ince doğrayalım. Biberleri kavanoza yerleştirelim. Üzerine doğranmış sarımsak, zeytinyağı, uzum sirkesi ( 1 kilo bibere bir cay bardağı yeterli), 1 cay bardağı sıvı yağ, tuz ekleyelim ve kavanozu kapatalım. 1 gün dışarıda daha sonra buzdolabında bekletelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder