Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

20 Haziran 2012 Çarşamba

Maden Sulu Peynirli Börek

Tarifi üye olduğum bir mail grubuna gelen dosyadan almıştım. Denedim, çok güzel tuttu. 
Malzemeler: 5 adet yufka, 1 küçük margarin, 3 adet yumurta, 1,5 sise maden suyu, 250 gr. beyaz peynir, Maydanoz, dereotu, üzeri için çörekotu veya susam

Yapılışı: Geniş bir kaba yumurtamızı, erittiğimiz yağımızı koyup karıştıralım. Daha sonra 1,5 sise maden suyunuda ekleyelim. Diğer yandan peynirli içimizi hazırlayalım: Maydanozumuzu incecik kıyalım ve peynirimizle harmanlayalım. Fırın tepsimizi çok az yağla yağlayalım. Tepsimize yufkamızın birini kenarlardan sarkacak şekilde yayalım. Diğer yufkaları ikiye keselim. Yarım yufka karışıma batırıp tepsiye yayalım. Aralara peynirli içten koyalım. Diğer yufkalarıda harca batırıp tepsiye serelim. En üstünede harçtan sürdükten sonra çörekotu serpelim.170 derecede üzeri kızarana kadar pişirelim. Sıcakken keserek servis yapalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder