Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

20 Aralık 2013 Cuma

Ayva Tatlısı

Malzemeler: 5 adet orta boy ayva, 2,5 çay bardağı şeker, 2,5 çay bardağı su, 3 tane karanfil, 
Süslemek Için: Ceviz, kuru uzum, fındık, incir, kuru kayısı
Hazırlanışı: Kuru üzümlerimizi yumuşamaları için sıcak suya koyalım. Ayvaların kabuklarını soyalım ve her birini ikiye bölerek çekirdek yataklarını temizleyelim. Kabukları, çekirdekleri ve karanfiller ile birlikte yumuşayıncaya kadar bir tencerede haşlayalım. Haşlama suyunu dökmeyelim.
Tencereden aldığımız ayvaları fırın tepsilerine çekirdek yatağı yukarı gelecek şekilde dizelim. Haşlama suyuna şeker koyalım ve ayvaların üzerine dökelim. Ayvalar kızarıncaya kadar fırında pişirildikten sonra üzerlerini ceviz ve kuru üzümle süsleyelim. İsterseniz süslemek için kaymakta koyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder