Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

6 Şubat 2012 Pazartesi

Havuç Kavurması

Malzeme: 3 diş sarımsak, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım kilo fazla kalın olmayan havuç, 1 su bardağı süzme yoğurt yoksa normal yoğurt, tuz. Süslemek için sumak, nane.
Yapılış: Havuçlarımızın kabuğunu bıçakla iyice kazıyalım ve yıkayalım. Rende ile rendeleyelim. Biraz tuz atalım ve zeytinyağımızla teflon tavada 10 dakika kavuralım. Ateşten alıp ılımasını bekleyelim. Diğer yandan sarımsaklarımızı biraz tuzla havanda dözelim yada ezelim. Yoğurtla karıştıralım. Servis tabağımızın ortasına havucumuzu koyalım, kenarını yoğurtla çevirelim. Havucumuzu sumakla, yoğurdumuzuda nane ile süsleyerek servis yapalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder