Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

21 Ekim 2013 Pazartesi

Yumurta-Minik Dev

Kendisi minik, ama besin değerleri nedeniyle adeta bir dev. Yüksek kaliteli protein kaynağı olan yumurtadan söz ediyoruz. Doğadaki en sağlıklı besinlerden biri. Her öğünün gıdası ve mutfakların olmazsa olmazı.

Ünlü şair ve yazar Dante İlahi Komedya adli eseri üzerine çalışmalar yaptığı bir kafede otururken yanına birisi yaklaşmış ve ona " En yararlı besin hangisi? " diye sormuş. Dante başını kaldırıp hiç düşünmeden "Yumurta" demiş. Aradan bir yıl geçmiş ve ayni kişi ayni kafede rastladığı Dante ye bu kez Yumurta ne ile yararlı diye sormuş oda "Tuz " diye yanıtlayıvermiş Dante.

Türk mutfağında çok kullanıldığı halde, yumurta kültürümüz pek fazla gelişmemiş. Yumurtayı birçok yemekte kullanıyoruz ama besin değerini arttırmanın yollarını bilmiyoruz. Protein değeri düşük olan sebzelerle pişirilen yumurta, yemeğin besin değerini arttırıyor. Yine ayni şekilde tahıl grubu besinlerine yumurta ilave edildiğinde protein değeri artıyor. Yumurtada C vitamini olmadığından domatesle birlikte pişirildiğinde ya da ayrı ayrı pişirilse bile birlikte tüketildiği zaman yumurtadaki demir emilimi daha kolay oluyor. Yumurta çorbaların terbiyesinden, keklerin kabarmasına, böreklerin kızarmasından çocukların kahvaltıdaki eğlencesine kadar günlük yasamda, mutfakta, sofrada her zaman hayatin içinde olan bir besin.

Yumurtanın, pastacılıkta, suflelerden kremalara kadar çok geniş bir kullanım alanı olmasının sebebi, akında bulunan proteinlerin kabarmayı sağlaması. Evde yapılan kek ve börek hamurlarına ilave edildiğinde hamurun kabarmasını sağlar. Yumurta sütlü tatlılarda ve çorbalarda kıvam arttırıcı olarak kullanılır.
Tazeliğini kontrol edin
Yumurtanın tazeliğini öğrenmek için bir kâseye su doldurun ve yumurtayı yavaşça içine bırakın. Eğer eğik durursa pek taze değil, dibe çökerse taze, suda yüzerse bayat demektir. Yumurtayı kırdığınız zaman akı ile sarısı tamamıyla yayılmaz ve birbirinden ayrılmaz ise tazedir. Ancak sulu kıvamda bir akı varsa ve sarısı da dağılıyorsa o yumurtayı kesinlikle yemeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder