Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

24 Ekim 2013 Perşembe

Adana Kebap

Kurban etleri bitmeden kebapta yapalım dedik. Ancak fotoğrafı cep telefonu ile çekince yarım çıktığını fark edememişim. Ama kebap kısmı iyi çıkmış. 
Malzemeler 
1 kg koyun döş eti, 200 gr kuyruk yağ, 4 salçalık kök kırmızıbiber ( ince ince kıyılmış), tuz, acı toz biber
Yapılış
Et ve kuyruk yağını tahta üzerinde zırh ile el kıyması denilen kıvama gelene kadar kıyalım. Daha sonra biberler ve tuzuda kıymanın içine koyup, çiğ köfte yoğurur gibi yoğuralım. Daha sonra yoğurduğumuz bu karışımı 1 gün buzdolabında bekletiyoruz. 1 gün bekleyemiyorsanız en az 2 saat dinlendirin. Daha sonra elimizi ıslatalım ve karışımdan elimizle alarak yassıltıp şişe takılacak sekle getirdikten sonra eti kebap şişlerine saplayalım. Elimizle eti şişe yukarıdan aşağıya yayalım. Kebapları ızgaraya dizelim ve sık sık çevirerek pişirelim. Kebap hafif ateşte pişirilmelidir. Yanında pişmiş biber ve domates, pişmiş soğan salatası ve normal soğan salatası ile servis yapabiliriz. Kebabımızı yanında ince pide ekmek ile servis edersek tam Adana usulü olur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder