Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

9 Haziran 2013 Pazar

Ayçiçekleri Neden Güneşe Bakar

Her bir canlının yaratılışı başlı başına bir mucizedir. Hepsinin yaratılışında farklı bir sistem, farklı bir sanat uygulanır. Bitkilerin yaratılışı da başlı başına bir sanat.

Ayçiçekleri, ışığın her taraftan eşit gelmesi durumunda düz bir şekilde büyürler. Ancak ışık tek bir taraftan geliyorsa, bu durum, bitkinin gelişimini de etkiler.

Bitki, hangi taraftan ışık alıyorsa tarafa doğru döner. Buna, bitkinin bedenine yerleştirilen"oksin"adlı bir hormon sebep olur. Oksin bitkinin büyüme şekli, miktarı ve yönüyle ilgili düzenlemelerde görev alan bir hormondur. Bitkinin üst kısmında üretilen bu hormon, aşağıya inerken, bitkinin ışık almayan kısmında yoğunlaşır. Böylece, bitkinin karanlıkta kalan kısmı daha hızlı büyür ve bitkinin aydınlık tarafa doğru eğilmesine yol açar. Biz de bu durumu, bitkinin ışığa yönelmesi seklinde izleriz. Bu ilahi sanat harikasını, evinizde, pencere önünde duran herhangi bir bitkide de görebilmemiz mümkün.

Kaynak: Moral Takvimi Yaprağından

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder