Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

25 Kasım 2012 Pazar

Asure


Malzemeler: 1 gece onceden islatilmis 2 su bardaği aşurelik buğday, 1 gece onceden islatilmis 1 su bardağı fasulye, 1 gece onceden islatilmis 1 su bardağı nohut, 1 çorba kasesi ince ince dogranmis kuru kayısı, 1 çay bardağı kuş üzümü. 2 adet portakal kabuğu rendesi, Toz şeker ( ben cok tatli sevmedigim icin tadina gore ayarliyorum, 3 su bardagi bana yetiyor) , Su

Üzeri İçin Malzemeler: Tarcin, Nar taneleri, kavrulmus findik, kus uzumu, dovulmus ceviz

Yapilis: Bir gece onceden islattigimiz fasulye, nohut ve bugdayi duduklu tencereye alalim. Üzerini geçecek kadar su ekleyerek haşlayalim. Haslanmis baklagilleri suzelim ve baska tencereye alalim uzum ve sekeride ekleyip 10 dakika  kaynatalim. En sonunda kayısı ve portakal kabuğu rendesini de ekleyelim.Su miktarini kivama gore ayarlayabilirsiniz. Asureyi ocaktan alinca katilasmadan servis kaselerine koyalim. Biraz soguduktan sonra uzerine tarçın, fındık, fıstık, kus uzumu ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder