Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

12 Temmuz 2012 Perşembe

Turk Kahvesi Neden Yaninda Su Ile Getirilir

Türk usulü bir kahve yapıldığında hepimizinde bildiği gibi bizler annelerimizden öyle gördük, bir bardak ta su getirilir acaba bu suyun neden getirildiğini biliyormusunuz?? 
Türk usulü kahve Avrupaya hatta dünyaya Osmanlı İmparatorlugu tarafından yayılmıştır. İşte Osmanlı imparatorluğu zamanında hepinizinde tarih derslerinden bildiğiniz gibi  devlet büyükleri zehirlenerek öldürülüyor, devlet erkanının (bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantılarında) toplantılarında ya da diğer imparatorluk ya da diğer ülke hükümdarlarının misafir edildiği, ya da bizim padişahlarımızın misafir olarak gittiği yerlerde tağırlandığı esnada suikatlere maruz kalmakta idi. 
Suikastlerde zehirlenmelerde kahve ile içildiğinde kahvenin içine koyulabilecek zehirin cözülmesi maksadı ile kahvenin yanında su getirirlerdi ki,  
Türk Kahvesinin içine katılan zehir çok özellikli bir zehirdi ve sadece kahvenin içinde tutunabiliyordu ve diğer çeşitli içeceklerde ve yiyeceklerde kendini belli etmekte olduğundan sadece kahvenin içine katılmakta idi. Ayrıca Osmanlı döneminde Yemeklerin içine zehir ve benzeri maddelerin katılıp katılmadığı, yemeklerin sofraya getirilmeden önce testten geçirildiği yani bu iş için saraylarda insanların görevlendirilip bu pişen yemekleri ya da içecekleri tattıkları ve belli bir süreden sonra sofraya getirildiğide araştırmalar da yer almıştır. Kahve sıcak içildiğinden en etkili tesirli zehir ancak kahvenin içine katılabilirdi, insanların amacına ulaşabilmesi için bu dönemde. Kahvenin içine koyulan zehirinde sadece yanında getirilen bir bardak su ile çözüluyordu. Kahve ikram edildiğinde yanında gelen sudan sadece bir iki damla kahvenin içine damlatıldığında, kahve mavi bir renk alıyorsa işte bu kahve zehirli kahve idi . Eğer kahvede herhangibir renk değişikliği yoksa afiyetle ve güvenle içiyorlardı kahvelerini. padişahlar ve kardeşleri, hükümdarlar işte bu bir bardak su ile kendilerini koruyorlardı kendilerini bu tarz suikastlerden.
Kaynak: Uye oldugum bir mail grubuna geldi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder