Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

30 Temmuz 2012 Pazartesi

Pratik Tava Boregi

Malzemeler: 3 yufka, 1,5 su bardagı süt, 1yumurta, 1/2 cay bardagi sivi yag ,

İç malzemesi: 200 gr kiyma, 2 sogan, 3 orta boy patates

Yapilis: Patatesleri bir kapta haşlayalim. Tavaya az bir miktar sıvı yağı koyalim. İnce kıyılmış soğanları ve kıymayı tavada kavuralim. Kıyma ve soğanların pişmesine yakın küçük küçük doğranmış patatesleri tavaya ekleyin. İsteğinize göre pul biber, karabiber ve tuz ekleyin. Tüm malzemeleri bir süre karıştırdıktan sonra tavayı ocaktan alın. İç harcımızı hazırlamış olduk. 
Bir kasede yumurtayi sivi yagla iyice cirpalim ve uzerine sutu ekleyip biraz daha cirpalim. Boregimizin sutlu karisimida artik hazir. 
Sira geldi boregimizi yapmaya: Derin bir kapa sütü, yumurtayı, sıvı yagını koyup çırpalim sonra hafifece yagladigimiz teflon tavaya önce bir yufkayı serelim üzerine sütlü karışımdan surelim, ikinci yufkayida serelim ve iç malzememizi üzerine yayalim sonra son kalan yufkayıda üzerine kapatalim. Sütlü sostan kalaninida uzerine surelim.Kisik ateste onu ve arkasini pisirelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder