Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

4 Temmuz 2012 Çarşamba

Hurma ve Insan Arasindaki Mucize Benzerlikler

Dunyada ne kadarda cok mucize var. Bakmasini ve Gormesini Bilene tabiki ........Allah(c.c) Hz.Adem’i yaratacağı zaman meleklere Hz. Adem’in toprağını bir eleğe koymalarını emretti. Elendikten sonra saf ve ince olanından Hz. Adem yaratıldı. Elekte geriye kalan kısımdan da hurma yaratıldı. Nakhle “elekte kalan” anlamını taşır. Hz. Adem’in toprağından geriye kalan anlamında hurma ağacına nakhle denmiştir. O yüzden hurma ağacı halamız sayılır denmiştir. Hurma ağacı incelendiğinde insana ne kadar çok benzediği anlaşılmaktadır. Hurma ağacının insana benzemesi hususunda Peygamber Efendimizin(s.av) de hadis-i şerifleri bulunmaktadır. 


 Hurma ve Insan arasındaki şaşırtıcı benzerlikler

 • İnsan da hurma da dik ve geniş bir gövdeye sahiptirler. 
 • Bebek hurmalar, filizlerinin alindigi anne hurmanin yakinina yani gorus alanina dikilmezse kurur, ayni sekilde anne hurmada boyle bir is yapilirsa bir daha meyve vermez.
 • Disi hurmalar kadinlarin genelde ergenlik donemine girdigi yas olan 13-14 yasinda meyve vermeye baslar 
 • Hurmada da insandada erkeklik ve dişilik vardır.
 • Hurmada insanda ancak döllenme ile çoğalır ve meyve verir.
 • Hurmanin Erkeklik poleni kokusuyla insanın meni kokusu aynıdır. 
 • Hurmaninda da insaninda kafaları kesildiğinde ölürler. 
 • Insanin kalbi hurmaninda govdesi kuvvetli darbeye maruz kalirsa olurler İnsanın cismindeki kıllar ve saçlar gibi hurma ağacında da lifler vardır. 
 • Insan vucudunun ihtiva ettigi butun elementleri hurmada ihtiva eder İnsanın şiddetle suya ihtiyacı olduğu gibi onunda çok bol suya ihtiyacı vardır. 
 • Ömrü ortalama insan ömrü kadardır. 
 • Yavrulaması insanın ortalama yavru adedine denktir. 
 • Gençlik ve ihtiyarlık yaşları da insanın yaşlarına benzer. 

Özellikle hurmanın döllenmesinin ve yavrulamasının aynen insan gibi olması nedeniyle çok ilgi çekicidir. Döllenme olayı kış mevsiminde meydana gelir. Erkek hurma ağacından alınan polenler(tal) bir yerde kurutulur. Sonra dişi hurma ağacının tepesinde bir yarık açılmaya başlar. Bu yarık bölgeye belli oranda tal denilen kurutulmuş polenler konulur ve üzeri zarar görmeyecek bir şekilde sarılır. Böylece döllenme işlemi tamamlanır. 60 yaşından sonra da artık ya meyve vermez ya da çok az meyve verir hale gelir.İnsana bu kadar benzemesi çok ilginç ve şaşırtıcıdır. Kaynak: Alinti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder