Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

4 Haziran 2012 Pazartesi

Susamlı Kurabiye


Kuzenim öğleden sonra yeğenime bakmamı rica edince, onu bos karşılamak olmazdı. Annesi tatlıyı bu ara yasakladığı için tuzlu kurabiye yaptım. Dr. Qetker hamur kabartma tozundan aldığım tarif çok iyi tuttu.
Malzemeler: 1/2 cay bardağı sirke, 1 yumurta, 250 gr oda sıcaklığında margarin, 1 tatlı kaşığı toz seker, 1 tatlı kaşığı tuz, 3,5-4 su bardağı elenmiş un, 1 paket kabartma tozu, süslemek için susam ve çörek otu.
Yapılış: Yumurtamızın akını bir kenara ayıralım, bu ve susam dışındaki tüm malzemeyi karıştırarak yumuşak bir hamur olana kadar yoğuralım. 0,5 cm kalınlığında açarak değişik şekillerde keselim ( bende yıldızlı kalıp vardı onunla kestim çok güzel oldu). Kurabiyelerimizi önce yumurta akına sonrada susama batıralım. Ben her birine biraz çörekotu ve susam serptim. 180 derecede önceden ısıttığımız fırında 15-20 dakika pişirelim. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder