Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

25 Haziran 2012 Pazartesi

Dondurmanın Hikâyesi, İmparator Neron ve İlk Dondurma

Roma İmparatoru Neron ile başlayan tutku: İlk dondurmanın yapım öyküsünün kahramanları Romalılar. Roma imparatoru Neron savaşçılığıyla olduğu kadar boğazına düşkünlüğüyle de tanınırmış. Gladyatör dövüşlerini izlerken, kendisine lezzetli yiyecekler sunan çeşni başlarını ödüllendirirmiş. Çeşni Başlardan biri, bir gün dağların zirvelerinden topladığı karları sıcağa dayanıklı bir kaba sıkıştırarak şehre getirmiş. Bunları bir kaba koyup üzerinde meyve parçaları ve bal dökmüş ve imparatora sunmuş. Neron o güne kadar hiç tatmadığı bu yiyeceği çok çok sevmiş. Ertesi günde köle ordusunu dağlara kar toplamaya göndermiş. Karin üzerine bal. Çeşitli tatlılar ve meyve parçaları döktürerek, tarihin ilk dondurmasını hazırlatmış. Romalılardan kalma bu yöntem Anadolu’nun bazı illerinde ve köylerinde halen kullanılıyor ( mesela Nazilli’de yazın şerbetli kar satıcılarını bol bol görürsünüz). 
Marko polonun Cin den getirdiği dondurma tarifleri, İtalyan aşçılara yepyeni bir ufuk açtı. Hatta onlarda kendilerine özel değişik dondurma türleri geliştirdiler. 1900 yılından sonra soğutucu makinelerin geliştirilmesiyle dondurma daha da yaygınlaştı. Külah ise ilk defa 1904 te Missouri Lois de düzenlenen dünya fuarında ortaya çıktı
Kaynak: Acıbadem’de sürekli dondurma aldığım dondurmacının duvarına asılı bir yazıdan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder