Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

20 Mart 2012 Salı

Karışık Turşu

Bizim evde tursu kurmak resmen bir seromonidir. Annem bayilir. Tum yil 5 kiloluk yag bidonlari biriktirilir, yaz sebzeleri cikar cikmaz onlar tursu ile doldurulur. Bunlardan en az 5 bidonuda akrabalara hediye edilir

Malzemeler: 1 adet orta boy beyaz lahana, 1 kg körpe salatalık, 3 adet körpe havuç, 4 diş sarimsak, Kaya tuzu, kaynamış soğumuş su, limon,1 bardak sirke, 1 avuç nohut, 1 yemek kaşığı hardal tohumu, 1 limon.
Yapilisi: Tüm sebzelerimizi iyice yıkayalım. Lahanamızı yaprak yaprak ayıralım ve orta büyüklükte doğrayalım. Kavanozun dibine önce nohutları yerleştirelim. Üzerine de doğradığımız lahanaları, doğradığımız salatalıklarımızı ve havuçlarımızı yerleştirelim. Aralarina soyduğumuz sarimsaklarida koyalım. En üstüde 1 limonu dilimleyerek koyalım.Sirkemizi ve tuzlu suyumuzuda ilave ederek kavanozun kapagi kapatalım.Serin bir yerde 10-15 gün bekletelim. (Tuzlu su ölçüsü; 4 su bardagi suya 1 çorba kasigi tuz.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder