Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

21 Şubat 2012 Salı

Pişi

Konyada geçen çocukluğumun en unutulmaz Sahur yiyeceklerindendir. Zaten Konyanın geleneksel sahur yiyeceklerindendir. Basit ama haz dolu.

Malzemeler: 200 gr beyaz peynir , yarım demet maydonoz, 1 yemek kaşığı kuru maya, 1/2 kg un, 1 tatlı kaşığı tuz, su,  kızartmak için sıvı yağ
Yapılış: Unun içine mayayı, yoğurdu, sıvıyağı, tuzu ve alabildiği kadar suyu ilave ederek ekmek hamuru kıvamında yumuşak bir hamur hazırlayın. Yaklaşık 45 dakika mayalanması için bekletelim. Hamurumuz şişerken maydonozumuzu iyice kıyalım ve rendelediğimiz peynirimizle iyice harmanlayalım.  Hamur  kabarınca küçük parçalar koparıp elimizle küçük yuvarlak halinde açalım. Ortasına peynir maydonoz karışımımızdan koyalım ve yarımay şeklinde kapatalım.  Kızgın yağda ama kısık ateşte alt üst kızartalım. Soğumadan sıcak sıcak servis yapalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder