Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

6 Şubat 2012 Pazartesi

Katmer-An Excellent Antep City Dessert

1- Turkish Recipe
Süper bir Gaziantep Tatlısıdır.
Malzemeler: 1 adet hazır yufka, 4 yemek kaşığı dövülmüş antepfıstığı, 3 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı sadeyağ, 2 yemek kaşığı tereyağ.
Yapılış: Teflon tavamızı tereyağı ile yağlayalım. Yufkamizi tereyagi ve sadeyag ile yaglayalim ve  içine fıstık ve şekeri yayalim. Daha sonra kare şeklini alacak şekilde katlayalım. İki taraflı pişirelim. Arzuya göre kaymakta ilave edebiliriz.
2-English Recipe
Ingredients: 1 ready-made filo pastry, 4 tablespoons beaten pistachio nuts, 3 tablespoons sugar, 2 tablespoons clarified butter, 2 tablespoons butter.
Preparation: Spread the filo pastry onto a buttered frying pan. Put the pistachios, sugar and clarified butter into the pastry and fold the sides inwards into a square shape. Cook on both sides. If you like, you can add clotted cream to ingredients.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder