Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

8 Şubat 2012 Çarşamba

Etli Nohut

Malzemeler: 2 su bardağı nohut, 250 gram kuşbaşı kırmızı et ( dana-koyun), 2 orta boy soğan, 2 adet domates yoksa 2 yemek kaşığı salça, 2 kaşık sıvı yağ,  1 tatlı kaşığı şeker, Tuz

Yapılış: Nohutumuzu ılık ve tuzlu suyla akşamdan ıslatılır, daha sonra 15-20 dakika haşlanır. Soğuyunca yıkanır. Yemeği pişireceğimiz tencerede yağımız eritelim, rendelenmiş soğanları sarartalım, yıkanmış, süzülmüş eti tencereye koyalım, rengi dönünceye kadar karıştıralım. Rendelenmiş domates ya da sulandırılmış salçayı ekleyelim, 1-2 dakika karıştıralım. Kabukları soyulmuş nohutu da tencereye koyalım, tuzu, suyu, şekeri ekleyerek iyice pişirelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder