Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

11 Kasım 2011 Cuma

Mercimek Köftesi

Günlerde , çay buluşmalarında, hanım toplantılarında en büyük kurtarıcımızdır mercimek köftesi.

Malzemeler: 1 su bardağı ince bulgur,1 su bardağı kırmızı mercimek, 1 çorba kaşığı salça, 1 büyük boy soğan , 1 limonun sıkılmış suyu, 1 tutam maydonoz, 2 sap yeşil taze soğan , Bir orta boy marul, 2 domates, roka ( bunlar köftenin yanında salata olarak servis edilmek icin) ,Zeytinyağı yoksa sıvı yağ. Bir tutam tuz, Karabiber,Kimyon, 1 kesme şeker.
Yapılış
Mercimekleri 1 saat önceden ıslatırsanız daha çabuk pişer, Islattıktan sonra üzerini kapatacak kadar yani 2,5-3 su bardağı su ile hamur kıvamına gelene dek pişirin. Ocağın altını kapatıp,içine bulgurumuzu koyup bulgurun yumuşamasını bekleyin, Kıvam çok yumuşak olursa köfte gibi sıkılamaz. Köfte gibi sıkılacak kıvama gelinceye kadar bulgur ilave edin. Yalnız bulgurların iyice ozleşmesini bekleyin , yoksa ilave bulgurlar yüzünden karışım sert olabilir. Yeşil soğan ve maydanozu bu mercimek bulgur karışımına doğrayın. Salça ve Kuru soğanı yağla öldürün. Baharatlarıda ekleyin. Maydanoz salça ilave ederek karıştırın. Tuzu ve limon suyunuda ilave edin. Karışımı iyce karıştırarak bütün malzemelerin iyce dağılması sağlayın. Köfte şeklinde sıktığınız mercimek köftelerimiz hazır. Yanında marul domates, roka gibi malzemelerle yaptığınız salatayla ikram edebilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder