Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

1 Kasım 2011 Salı

Farklı Bir Kabak Çiçeği Dolma


Dün katıldığım iftarda arkadaşım kabak çiçeği dolmasına farklı bir yorumlama getirmişti. 
İşte yapılışı; 
2 Su bardağı aşurelik buğday , bir yemek kaşığı tereyağla iyce pişirilir.Soğuduktan sonra içine bir kahve kaşığı tarçın, bir limonun suyu, bir kaşık sumak, göz kararı kuş üzümü, kekik, nane,tuz, bir yemek kaşığı toz şeker, bir yemek kaşığı salça koyulur ve iyice karıştırılır. Ben bütün yemeklere birer kahve kaşığı kimyon ve zerdeçalda koyarım çok güzel tat veriyor. Ayrıca iki sogan, 2 diş sarımsak zeytinyağında hafif öldürülür ve diğer karışıma katılır hepsi bir güzel karıştırılarark kabak çiçeklerine narince doldurulur. Dolu çiçekler tencereye dizilir ve üstüne kapak kapatılır. Çok az ( yarım çay bardağı) su ( içine et suyu tablet veya varsa etsuyu koyarsanız süper olur) koyulur. 10-15 dakika içinde dolmamız hazır.Kabak çiçeği narin olduğu için fazla pişirilmez.
Afiyet olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder