Sayfalar

Unutmayin-Don't Forget

Yemek Resimlerini daha canli ve net izlemek isterseniz tam uzerlerine tiklayin. ( Please click on the pictures to see the bigger)
Tariflere yorum yapabilirsiniz, sizde tarif gonderebilirsiniz: semcayhan@gmail.com
Isminizle yayinlayabilirim ( You can make comments to recipes): semcayhan@gmail.com
Daha Onceki Kayitlar icin en sag taraftaki kategorilere bakmayi unutmayin ( Please see the categories ( at right side) to see the previous recipes
Uye ol kisminda sag alt ta ..uye olursaniz..guncellemeler size otomatik gelir ( If you will be member , all uptades will come automatically to you ( see the follow part: right side)

28 Ekim 2011 Cuma

Künefe

Guneydogu Anadolu Yoremizin meshur tatlisidir.

Malzemeler: Yarım kilo taze tel kadayıf, 200 gr dil peyniri yoksa taze kaşar, 200 gr tereyağı,Süslemek için çam fıstığı. 
Şerbet: 4 su bardağı şeker, 4 su bardağı su, 1 yemek kaşığı limon.
Yapılışı: Kadayıfı iyice tiftikleyelim ve erittiğimiz tereyağı ile birlikte iyice karıştıralım.Bu malzemenin yarısını tepsiye yerleştirelim ( tepsi yerine resimdeki gibi, küçük bakır künefe kaplarıda satılıyor, bu kaplar 2 kişilik genelde, bunlarda direk pişirebilirsiniz) ve elimizle düzelterek bastıralım.Bunun üzerine dilimlediğimiz peynirleri yayalım. Kalan kadayıfıda peynirlerin üzerine yayarak, elimizle bastırıp düzleştirelim.180 derece deki fırında altı ve üstü kızarana dek pişirelim. Kızaran kadayıfı soğuması için fırından çıkartalım. Diğer yandan şerbeti hazırlayalım; suyu, şekeri ve limonsuyunu karıştırıp 5 dakika kaynatalım. Şerbet biraz ılıyınca kadayıfımızın üzerine dökelim. Servis yaparken üzerini çam fıstığı ile süsleyelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder